Keresés
Close this search box.

A lobogó rendszeres tisztítása nem csak esztétikailag fontos

A lobogó, illetve a zászló, legyen az nemzeti vagy céges, akkor mutat igazán jól, ha tiszta, sérülésmentes, és méltóságteljesen lobog, akár szélcsendben is.

De akkor miért látunk egyre több piszkos, kifakult, szakadt vagy épp a zászlónyélre tartósan felcsavarodott lobogót országszerte?

A leggyakoribb okok: a nem megfelelő elhelyezés és az „ápolás”, a karbantartás hiánya. Ezért a mai cikkben ezeket vesszük górcső alá. Először azonban azt tisztázzuk, hogy miért nem ugyanaz a lobogó, mint a zászló.>>>

Lobogó és zászló: mi a különbség?

A lobogó és a zászló, habár a szavakat szinonimaként használjuk, nem teljesen ugyanazt jelentik.

A zászlót ugyanis közvetlenül egy zászlórúdra erősítjük. Ebből adódóan kitűzhető, nem vonható fel és nem ereszthető le. Kültéren és beltéren is alkalmazható.

Ezzel szemben a lobogót egy kötél vagy egy zsineg segítségével rögzítjük az árbócon, ami így könnyedén leereszthető és újra felvonható. Ez utóbbit kültéren láthatjuk.

Mennyire lehet tartós?

A védett, beltéri környezetben elhelyezett zászlók több évtizedig díszíthetnek, feltéve, ha:

  • óvják őket az erős mechanikai behatásoktól, amelyek szakadást vagy rojtosodást idézhetnének elő,
  • a tűző napos ablakoktól távol helyezik el őket, hogy a napsugarak ne halványítsák a zászlók színét,
  • védik őket a portól, a kosztól, illetve a nedves szennyeződésektől,
  • tisztán tartják őket.

A kültéri lobogókkal és zászlókkal más a helyzet. Ezek sokkal több környezeti viszontagságnak vannak kitéve, amelyek között olyanok is akadnak, amelyekre talán Ön nem is gondolna.

Azt, hogy egy kültéri lobogó mennyire lesz tartós, jelentősen befolyásolják az alábbiak:

  • Mekkora zászlórúdon, illetve árbócon helyezkedik el? – Minél hosszabb a zászlórúd vagy az árboc, annál sérülékenyebbé válik a zászló a szélben.
  • Fal mellett vagy szabadon lobog? – Minél távolabb van a faltól, annál kevésbé védett a szél hatásaival szemben. Ugyanakkor az elhelyezése nem ajánlott kerítés, villanyoszlop, vezetékek és fák közelében, mert ezekbe könnyen beleakadhat, ami szakadáshoz vezet.
  • Déli fekvésű, vagy más égtáj irányából süt rá a nap? – Az elhelyezés sok esetben adott, és nincs lehetőség a változtatásra. Déli fekvésnél azonban számolni kell azzal is, hogy a zászló színei hamarabb fakulni kezdenek. Északi fekvésnél pedig azzal, hogy nagyobb mennyiségű csapadék után a lobogó nehezebben szárad.
  • Viharos időben is a helyén marad, vagy sem? – A zászlókat és a lobogókat ajánlott 60-70 km/órás szélerősség felett védett helyre vinni vagy levonni.
  • Mennyire forgalmas út mentén helyezik el? – Minél forgalmasabb utca vagy út mentén tűzik ki vagy vonják fel, annál több károsanyag-tartalmú kipufogógáz éri az anyagot. Az égéstermékek nagyjából 3 hónap alatt jutnak el a kültéri zászlók és lobogók poliészterszálainak belsejébe, ahol kémiai reakciót okoznak. Minél tovább tart ez az állapot, annál több kárt tesznek az anyagban. Érdemes ezt megelőzni.
  • Rendszeresen tisztítják-e, vagy sem? – A tisztítás nem csak a tiszta, rendezett megjelenés miatt fontos. Megnöveli az anyag élettartamát is.

A kulcs tehát az átgondolt elhelyezés, továbbá a rendszeres tisztítás és karbantartás. De mikor és hogyan tegyük ezt? Olvasson utána egy korábbi cikkünkben!>>>

POLIFORM Bt.

Csak minőségi munkát adunk ki a kezeink közül, és ebből nem engedünk. Komplex megoldást nyújtunk ügyfeleink számára (zászló és zászlórúd tervezés, gyártás, szállítás, telepítés, karbantartás). Gyorsan és produktívan dolgozunk: számunkra a lehetetlen határidők és a megoldhatatlannak tűnő műszaki feladatok sem jelentenek akadályt

Esküvői vászonkép

MEGJELENTEK A VÁSZONKÉPEINK!

Töltse fel saját fotóját és mi vászonra visszük Önnek!