Keresés
Close this search box.

Budapest zászló

A Budapest zászló története röviden

A Budapest zászló az elmúlt közel 150 év alatt összesen kétszer változott. Legutóbb azért volt erre szükség, mert a korábbi zászló emlékeztetett a román zászlóra.

A jelenleg használatos fehér alapszínű, körben piros és zöld háromszög alakú díszszegéllyel ellátott, középen a város címerét megjelenítő Budapest zászló, 2011. augusztus 31-től hatályos, tehát éppen most lesz 10 éves.

Az első változat

A főváros zászlajának terveit I. Ferenc József magyar király erősítette meg 1873. szeptember 21-én. Maga a zászló és a címer is szinte azonnal vitákat generált, ugyanis a korabeli budapesti polgárok nem tartották helyesnek, hogy:

  • Pest címere szerepelt a felső mezőben
  • Buda középkori címeréből kiemelték az oroszlánt, és a korábbi főváros (Buda) mindössze címertartó funkciót töltött be
  • Óbudát csak egy kapu jelképezi
  • a Duna megjelenítését a címeren, hiszen a folyó nem összeköti, hanem elválasztja a két várost

Budapest zászlajának színei Erdély címeréből származtak, amelyek a szabadságharc során, hazánk és Erdély egyesítését szimbolizálták.

A román kormány azonban 1848 nyarán hivatalosan is ezekből a színekből állította össze nemzeti zászlaját, ezzel fejezte ki ellenérzését az egyesítéssel kapcsolatban.

Budapest lobogóján ekkor vízszintesen voltak a sávok, Románia zászlaján pedig függőlegesen és a sorrend is más volt, tehát piros-sárga-kék, ellentétben a román zászlón látható kék-sárga-vörössel.

A második zászló

Az első világháború után, amikor a románok benyomultak Budapestre és el is foglalták a fővárost, Budapest zászlaja még nagyobb ellenérzést váltott ki, ezért 1930-ban a XVIII. tc. értelmében piros-sárga-zöld színekre módosították a trikolór összetételét.

Ez az új dizájn mindössze 19 évig volt használatban, mert 1949-ben a pártállami időkben a Budapest zászlót egyáltalán nem használták. Egészen 1990-ig kellett várni, hogy újra elővegyék, ráadásul az 1830 előttit.

Budapest harmadik zászlaja

A harmadik zászló ismét a román zászlóval való hasonlóság miatt került terítékre, 2011. június 22-én, amikor is az akkori főpolgármester és a kormánytöbbségű közgyűlés új zászlót választott.

Az új zászló fehér színű, nemzeti színekből álló, piros és zöld színű, befelé mutató farkas fogazattal szegélyezett, közepén a város korábban is használt címerével.

A zászló a ’48-as, ’49-es forradalom és szabadságharcban használt honvédzászlóhoz és Magyarország jelenleg is hatályos hadi zászlajának színeihez, formájához is hasonló volt.

Az akkori honvédelmi miniszter és az ellenzék azonban jelezte, hogy az új Budapest zászló megjelenése így nem megfelelő, mert a magyar katonai zászló hagyományait követi.

Ezért később a farkasfogazatot egymásba fordított piros és zöld egyenlő szárú, de egymással nem érintkező háromszögekből álló díszszegélyre módosították. Ez augusztus 31-én lépett hatályba. Tehát Budapest jelenleg is használatban lévő, hivatalos zászlaja 2021. augusztus 31-én éppen 10 éves lesz.

Település zászlók nagy választékban és Poliform minőségben itt.>>>

Egyedi ajánlatért vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal!>>>

POLIFORM Bt.

Csak minőségi munkát adunk ki a kezeink közül, és ebből nem engedünk. Komplex megoldást nyújtunk ügyfeleink számára (zászló és zászlórúd tervezés, gyártás, szállítás, telepítés, karbantartás). Gyorsan és produktívan dolgozunk: számunkra a lehetetlen határidők és a megoldhatatlannak tűnő műszaki feladatok sem jelentenek akadályt

Esküvői vászonkép

MEGJELENTEK A VÁSZONKÉPEINK!

Töltse fel saját fotóját és mi vászonra visszük Önnek!